Home Tursiops truncatus tj. dobri dupin  

 

Žal za dobrim dupinom

10.10.2006. oko 15 sati u Prigradici je primjećen dupin u čudnom položaju. Plutao je u moru pokraj bove okomito na površinu mora nosnim otvorom iznad razine mora kao da se bori za udisaj. Grupica Prigadičara glasno je razmišljala kako bi pomogli dupinu.Profesorice Dubravka i Jelena Cetinić dosjetile su se da mogu potražiti pomoć od prof. Jelene Jovanovic, ravnateljice lošinjskog rezervata za dupine "Plavog svijeta". ( www.plavi-svijet.org )
Po njezinim riječima "čudni" položaj je zapravo normalan za uginulog dupina jer se do kraja borio za život. Na gornjem dijelu usta imao je brazgotinu, što bi moglo značiti da je bio ulovljen u ribarsku mrežu i nije više mogao isplivati. Trebali smo ga fotografirati i uzeti komadić kože za DNK-analizu. Na taj način bi se saznalo kojoj vrsti pripada, kojeg je spola i starost.
Učenici Srednje škole Blato uključeni u SEMEP program: Jurica Petković, Vjekoslav Milat i Teo Žuvela su dupina izvukli na barku. Izmjerili su ga: od vrata do repne peraje bio je dug 143 cm i težak oko 60 kg. o ukazuje da je bio jo beba dupin.
Nekoliko fotografija napravili su Teo i njegov tata Dražen, a Vjekoslav Je uzeo komadić kože za DNK-analizu. Fotografije su poslane u lošinjski rezervat za dupine. Oni su potvrdili da uginuli dupin pripada vrsti Tursiops truncatus tj. dobri dupin.
Da je ostao živ narastao bi 1.9 do 4 metra i mase 500 kg. Kod nas je prosječno dug 2 metra. Vrlo je druželjubiv i često je glavna atrakcija u morskim akvarijima. U Jadranskom moru ima najvećeg neprijatelja - čovjeka. Svojim djelovanjem (nautički turizam
i ribarstvo) čovjek bi vrlo brzo mogao dovesti do istrebljenja te vrste i zato SEMEP-ovci ovim javljanjem apeliraju: očuvajmo dobrog dupina oko Korčule. Dobri dupin je dobar kad je živ!